دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی اطفال و کودکان شامل دانش و اعمالی می باشد که به معالجه و پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان در محدوده سنی ۳ تا ۱۲ ساله می پردازد. پیشگیری دندانی و شروع آموزش از سن پایین باید آغاز شود که این امر میتواند باعث شود تا در بزرگسالی فرد دندان های سالمی داشته باشد. زمانی که دندان های شیری رویش یافتند، توصیه میشود کودک خود را به دندانپزشک متخصص اطفال برده و اولین ملاقات انجام شود تا کودک با دندانپزشک ارتباط برقرار کند.

با رویش اولین دندان های دائمی حدود 6 سالگی پیشنهاد میشود تا هر شش ماه به دندانپزشک کودکان مراجعه شود تا در صورت هرگونه پوسیدگی هرچه سریعتر اقدام شود درصورتی که متخصص اطفال لازم بداند، ممکن است توصیه به فیشور سیلنت کند که اقدامی بدون درد و سریع است این عمل یک راهکار دفاعی جهت جلوگیری از پوشیدگی شیارهای دندان های مولر اول دائمی میباشد .دندان های مولر اول دائمی حدود شش سالگی رویش م­یابند و دندان هایی هستند که مستعد به پوسیدگی میباشند زیرا تمیز کردن آنها برای کودک دشوار است به دو علت:

1. هم به خاطر اینکه توانایی و مهارت کودک در شستن دندان پایین کم است 

2. به علت این که این دندان ها دارای شیارهای عمیق میباشند

از سن 6 سالگی تا 13-12 سالگی که دندان های شیری می افتند اولین دندان دائمی رویش می یابد و همچنین این دوره رشد اسکلتی بسیارمهمی میباشد و در طول این مدت با توجه به مشکل میتواند بهترین زمان برای حل مسئله باشد این زمان میتواند بهترین وقت برای جلوگیری از انحرافات دندانی و اصلاح رشد فکی ماگزیلا(فک بالا) و مندیبل(فک پایین) باشد. (درمان های ارتودنسی)

A) سیل کردن (مهر و مهوم کردن شیارها) 

سطوح جونده یا سطوح اکلوزال دندان های مولر(آسیای بزرگ) دارای شیارهای عمیقی هستند که پلاک باکتریایی میتواند در آنها به دام بیفتند. این مناطق بسیار مستعد پوسیدگی هستند حتی در صورت رعایت بهداشت مناسب مهر و موم کردن شیارها به وسیله یک ماده مخصوص سفید و شفاف از جنس رزین به نام کامپوزیت فیشور سیلنت انجام میشود که ماده به درون شیارها نفوذ کرده و فلوراید آزاد میکند. قبل از اعمال این ماده سطح دندان به وسیله یک اسید متخلخل میشود و سپس فیشورسیلنت روی دندان زده شده و توسط لامپ های هالوژن سخت میشوند .انجام یک بار این کار باعث میشود تا باکتری به درون شیارها نفوذ نکند.

بستن شیارها در دندان های عقب که شامل دندان های مولر و پرمولر(دندان های آسیا و پیش آسیا) میباشد، صورت میگیرد زیرا این دندان ها دارای شیار و حفره های ریز در سطح خود میباشند. دندانپزشک متخصص به شما توصیه میکند که آیا لازم به این کار هست یا خیر: بعضی از دندان ها که دارای شیارهای باریک و عمیق هستند نیاز به سیل کردن دارند و سایر دندان ها که دارای شیارهای کم عمق میباشند نیازی به این کار نداشته و کمتر مستعد پوسیدگی هستند.

فیشورسیلنت ها معمولاً سالهای طولانی دوام می آورند اما دندانپزشک باید به صورت پیوسته آنها را کنترل کند تا مطمئن شود که این ماده به طور کامل و مناسب شیارها را پوشانده باشد زیرا ممکن است ضخامت آن ها کم شود دراین صورت دندانپزشک بعضی یا همه آنها را جایگزین خواهد کرد تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود.

بستن شیارها باید در صورت لزوم به محض رویش دندان های دائمی آغاز شود که معمولاً بین سن 7-6 سالگی می باشد شیارهای سایر دندان ها میتوانند به محض رویش آنها حدوداً بین سن 14-11 سالگی مهر و موم شوند.

 B) مراقبت از دندان های شیری

پوسیدگی و دندان های شیری مسئله بسیار مهمی است که مهمترن علت آن میتواند عادت های بد غذایی و استفاده مدام از نوشیدنی های شیرین توسط شیشه شیر یا پستونک آغشته به مواد شیرین مانند عسل است. به طور اولیه، در نزدیکی مارجین لثه ای دندان های قدامی فک بالا دمینرالیزاسیون (از بین رفتن مواد معدنی مینا) اتفاق می افتد که خیلی سریع می تواند به پوسیدگی تبدیل شود که حتی ممکن است دندان های آسیای شیری را نیز درگیر کند. درمان دندان های شیری نیاز به پروسه های کاری مشابه به دندان های دائمی دارد که البته تنها تفاوت این است درمان در دهان خیلی کوچکی انجام میشود و بیمار نیازبه توجه و مراقبت خاص تری دارد.اگر شما در انجام درمان یک کودک موفق باشید حتی با کمک گرفتن از والدین کودک میتوانید نتیجه خیلی خوبی حتی در بیماران جوان داشته باشید.

برای مشاهده مقاله های مشابه به کانال تلگرامی ما مراجعه کنید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

بالا