بوی بد دهان رفع شدنی است

بیش از 80 میلیون نفر از "هالیتوز مزمن"، یا تنفس بد بو، رنج می‌برند. در بیشتر موارد، این امر از لثه‌ها و زبان نشات  می‌گیرد. بوی بد از مواد زائد باکتری‌های دهان، فساد ذرات غذایی و سایر موارد باقی‌مانده در دهان و بهداشت ضعیف دهان حاصل می‌شود. فساد و مواد باقی‌مانده یک ترکیب گوگردی به وجود می‌آورد که منجر به بوی ناخوشایند می‌شود.

چه چیزی باعث تنفس بدبو می‌شود؟

تنفس بدبو در درجه‌ی اول ناشی از بهداشت ضعیف دهان است، اما می‌تواند ناشی از ذرات باقی‌مانده‌ی غذایی یا بیماری لثه باشد.

آیا تنفس بدبو منشایی غیر از دهان دارد؟

تنفس بدبو همچنین ممکن است در افرادی با عفونت طبی، دیابت، نارسایی کلیوی یا اختلال عملکرد کبد ایجاد می‌شود. زروستومیا (خشکی دهان) و تنباکو نیز ممکن است این مشکل را ایجاد کند. بیماران سرطانی نیز که تحت پرتودرمانی قرار می‌گیرد، خشکی دهان را تجربه می‌کنند. حتی استرس، رژیم گرفتن، خروپف کردن، افزایش سن و تغییرات هورمونی می‌تواند نفس شما را تحت تاثیر قرار دهد. بویی که از انتهای زبان شما می‌آید، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ترشحات پشت بینی باشد. اینجا محلی است که موکوس (ماده ی مخاطی) بینی که از حلق پایین می‌رود، روی زبان گیر می‌افتد و این بو را ایجاد می‌کند.

چرا بزاق در مبارزه با تنفس بدبو اینقدر حائز اهمیت است؟

بزاق جزء اصلی موجود در دهان شما است که این بو را تحت کنترل دارد. بزاق ذرات غذایی و باکتری‌ها را که علت اولیه‌ی تنفس بدبو است، می‌شوید. اما، وقتی شما خواب هستید، سرعت تولید بزاق در غدد بزاقی کاهش پیدا می‌کند و امکان رشد باکتری را در داخل دهان فراهم می‌کند. برای بهبود بوی بد دهان در صبحگاه مسواک بزنید و صبحانه بخورید. دهان صبحگاهی همچنین با گرسنگی و ناشتایی در ارتباط است. افرادی که صبحانه نمی‌خورند، باید بدانند که این بو ممکن است حتی اگر مسواک بزنید، مجدداً نمایان شود.

آیا غذاهای خاصی باعث تنفس بد بو هستند؟

غذاهای تند و تیز، نظیر پیاز و سیر، و قهوه را می توان تا 72 ساعت پس از گوارش در تنفس یک فرد تشخیص داد. مثلاً، انواع پیاز، در معده جذب می‌شوند و بوی آن از طریق ریه‌ها دفع می‌شود. حتی مطالعات نشان می‌دهد که مالیدن سیر بر روی کف پا می‌تواند خود را در تنفس نشان دهد.

چگونه می‌توان تنفس بدبو را کنترل کرد؟

رعایت بهداشت دهان و دندان خوب، نظیر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حداقل دو بار در روز ضروری است. مسواک زدن مناسب، شامل مسواک زدن زبان، گونه‌ها و سقف دهان می شود و باکتری‌ها و ذرات غذایی را از دهان حذف می‌کند. نخ‌دندان کشیدن باکتری‌های تجمع یافته، پلاک و غذای به‌دام‌افتاده بین دندان‌ها را پاک می‌کند. برای بهبود بوها، زبان خود را با مسواک یا لایه بردار (اسکراپر) زبان تمیز کنید. اسکراپر یک ابزار پلاستیکی است که باکتری‌های جمع‌شده روی زبان را می‌خراشند. جویدن آدامس بدون شکر نیز به کنترل بو کمک می‌کند. اگر دندان مصنوعی یا اجزای قابل‌تعویض، نظیر نگهدارنده یا محافظ دهان، دارید این وسایل را قبل از قرار دادن در دهان، به طور کامل تمیز کنید. قبل از استفاده از دهان‌شویه، اسپری‌ها یا قرص های گندزدا، با دندانپزشک خود صحبت کنید زیرا این محصولات ممکن است بوی بد را به طور موقت بپوشانند و برخی مواد بهتر از مواد دیگر اثر می‌کنند.

نقش دندان‌پزشک من چیست؟

به طور منظم، دندان‌پزشک خود را ببینید، زیرا ویزیت‌های دوره‌ای کمک می‌کند هر مشکلی را زودتر شناسایی کنید. همچنین ویزیت‌های دوره‌ای کمک می‌کند از ایجاد پلاک و باکتری روی دندان‌ها خلاص شوید. اگر فکر می‌کنید که از تنفس بدبو رنج می‌برید، دندان‌پزشک شما منشا آن را تعیین می‌کند. او ممکن است از شما بخواهد یک قرار ملاقات مجزا برای شناسایی منشا بو تنظیم کنید. یا اگر تشخیص دندان‌پزشک شما یک بیماری سیستمی (داخلی)، نظیر یک عفونت، باشد، او ممکن است شما را به پزشک خانواده یا پزشک متخصص ارجاع دهد تا علت آن را درمان کند.

برای مشاهده مقاله های مشابه به کانال تلگرامی ما مراجعه کنید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

بالا