جراحی لثه

جراحی لثه و پریودنتال، کلیه امراضی است که لثه و نسوخ نگهدارنده دندان را مبتلا می کنند، لذا بهتر است ابتدا به ساختمان (آناتومی) لثه و نسوج نگهدارنده دندان که به آن پریودنشیوم گفته می شود پرداخته شود. درمان لثه، بیماری های لثه،  التهاب لثه، لیزر درمانی لثه، جراحی دندان عقل به وجود امده همه و همه جز مواردی است که به آن پرداخته میشود.

یکی از بزرگترین دلایل بیماران برای عدم مراجعه به دندانپزشکی، ترس از دندانپزشکی است در واقع ترس میتواند آنقدر عامل مهمی باشد که مردم را از مراجعه به دندانپزشکی منع کند و تاثیر منفی برروی سلامت دهان آنها بگذارد برای اینکه از راحتی بیماران خود مطمئن شویم ما به شما دندانپزشکی به همراه بیهوشی را توصیه میکنیم.

بیهوشی های دندانپزشکی

(sleep Dentistry) دندانپزشکی به همراه بیهوشی چیست؟ 

در بیهوشی آگاهانه از انواع مختلف تسکین دهنده ها استفاده میشود تا بیمار برای شرایطی مانند خواب فراهم شود در این صورت درد بیمار به حداقل میزان خود رسیده و یا ناراحتی بیمار در طی درمان کاهش می یابد، بیماران معمولاً علاقه مند بوده و میتوانند تنفس خود را کنترل کنند.

انواع مختلف بیهوشی در دندانپزشکی چیست؟ 

A - تسکین به صورت تزریقی که دراین روش برای بیمار داروی مسکن از طریق ورید وارد بدن شده و باعث بی حسی عمیق میشود. دراین روش شما همچنان آگاه و به هوش بوده قادر به تنفس می باشید و صحبت های دندانپزشک را شنیده و پاسخ میدهید.

B - بیهوشی عمومی توسط پزشک متخصص بی هوشی انجام شده و شما را در شرایط کاملاً ناهوشیارانه در طی درمان قرارمیدهد علامت حیاتی و مسیر تنفسی شما در طی کار توسط پزشک مرتباً کنترل میشود.

C - گاز نتیروز اکساید هم از جمله گازهایی است که در طی درمان بیمار آن را استشمام کرده و باعث بیهوشی میشود این روش یکی از خفیف ترین راه های تسکین میباشد، بی حسی دهان نیاز به مصرف مسکن به صورت قرص توسط بیمار دارد به خصوص بیمارانی که از تزریق ترس دارند.

سلامت دهان شما دندان ها و لثه هایتان تاثیر مستقیمی برروی سلامت عمومی شما دارد اخیراً طی تحقیقات متوجه شده اند که همان باکتری که باعث التهاب لثه میشود میتواند در بدن حرکت کرده و وارد سلولهای شریان سرخرگی شوند ، مطالعات اخیر نشان داده اند که بین بیماری های لثه ای و بیماری های قلبی، دیابت، سکته مغزی، مشکلات حاملگی و افزایش خطر سرطان پانکراس رابطه وجود دارد.

درمان لثه به وسیله لیزر

  استفاده از لیزر برای درمان لثه

برای برداشت تار تار (پروتئین ها و مواد غذایی روی دندان توسط باکتری به صورت پلاک درآمده و با گذشت زمان در صورتیکه این پلاک ها برداشته نشوند، کلسیفیه شده و سخت میشوند که به آن تارتار گفته میشود) که در وجود التهاب و خونریزی لثه دخالت میکند به وسیله اسکیلرهای اولتراسونیک و ابزارهای کوچک از روی سطح ریشه دندان برداشته میشود.

و...

سپس نوری در حد فاصل دندان و لثه تابیده میشود تا باکتری پاتولوژیک برداشته شود، برخلاف درمان های لثه ای سنتی لیزر درمانی لثه ای که امروزه انجام میشود نیاز به هیچ گونه برش و بریدن بافت لثه ای نداشته و باعث میشود تا پروسه درمان تقریباً بدون درد باشد.

آیا من کاندید لیزر درمانی لثه هستم؟ 

افراد کاندید برای درمان لثه به وسیله لیزر کسانی هستند که دارای لثه قرمز، ملتهب و خون چکان، تنفس مزمن بد و بیماری های لثه ای میباشند

بعد از درمان 

از آنجایی که این درمان بدون هرگونه برش و خراشی انجام میشود دوره نقاهت و ریکاوری بعد از آن به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد همچنین میزان بروز عفونت و حساسیت پس از درمان کاهش می یابد اکثر بیماران نیاز به داروی مسکن برای درد ندارند و میتوانند بلافاصله پس از درمان به سرکار خود بازگردند.

در واقع دندان های عقل آخرین دندان هایی هستند که در دهان شما بین سن 25-17 سالگی رویش می یابند دندان عقل یا مولرسوم هنگام رویش دراین دوران نیاز به فضای بیشتری داشته تا رویش یابند که البته نیاز به رژیم غذایی دارد.

 

دندان عقل و دلایل خارج کردن آن

چرا دندان های عقل خارج میشوند؟ 

از آنجاییکه جامعه به سمت دندان هایی صاف و لبخندی زیبا پیش میرود، بنابراین اغلب فضای کافی جهت رویش دندان عقل بدون اینکه باعث نامنظمی دندان های دیگر شود، وجود ندارد. به خصوص که شما جهت داشتن لبخند زیبا به ارتودنتیست مراجعه کرده باشید.

اگر دندان عقل خود را خارج کنیم چه اتفاقی رخ میدهد؟ 

به جز پیامدهایی که در قبل ذکر شد، نامرتبی و شلوغی دندانها مانع از این میشود که دندان عقل فضای کافی جهت رویش داشته باشد بنابراین به صورت نهفته می ماند دندان نهفته میتواند بسیار دردناک و منجر به عفونت خطرناک شود.

اگر من این مسائل و مشکلات را تجربه نکرده باشم آیا باز هم نیاز به خارج کردن دندان عقل است؟ 

خیلی از مسائلی که به دنبال دندان عقل وجود آید ممکن است توسط چشم دیده نشود زیرا دندان عقل هنوز رویش نکرده است هرچقدر طول ریشه دندان عقل با افزایش سن بلند تر شود خارج کردن آن مشکل تر شده و احتمال عوارض آن مانند آسیب به عصب بیشتر میوشد.

چه زمانی دندان عقل خود را خارج کنیم؟ 

مجمع جراحان فک و دهان آمریکا پیشنهاد میکنند که هر چه در سن کمتر در سنین جوانی خارج شود از عوارض آینده آن جلوگیری شده و ترمیم آن مناسب تر است.

جراحی 

بسته به نوع بیمار و نحوه قرارگیری دندان عقل، کشیدن دندان عقل میتواند به وسیله بیهوشی عمومی، مسکن های موضعی و داروهای تزریقی انجام شود دکترها ما قبل از انجام جراحی با شما صحبت کرده و به تمام سوالهای شما پاسخ میدهند بعد از انجام جراحی انتظار میرود که شما تورم و مقداری ناراحتی را تجربه کنید.

به عبارتی افزایش طول تاج دندان یک جراحی پلاستیک لثه ای بوده که طی آن لثه شکل دهی شده تا در آن ناحیه مشخص بافت لثه یا استخوان برداشته شده تا قسمت وسیعتری از ساختمان دندان در اختیار ما باشد. این درمان میتواند برای اهداف زیبایی از جمله کمتر شدن gummy smile (کسانی که در هنگام لبخند قسمت زیادی از لثه آن ها دیده میشود) و اهداف پروتزی مانند روکش ها و پر کردگی ها انجام میشود.

افزایش طول تاج دندان ها

چگونگی انجام افزایش طول تاج دندان  

مقدار کمی از بافت لثه در ناحیه مشخص شده برداشته شده یا شکل دهی مجدد میشوند هدف این کار افزایش طول تاج دندان مورد نظر و ایجاد قرینگی در خط لثه ای میباشد.

آیا من کاندید C.L. هستم؟ 

افراد کاندید برای افزایش طول تاج کسانی هستند که سلامت عمومی مناسبی دارند به خصوص کسانی که لثه های سالمی دارند ،کسانی که gummy smile هستند، دارای پوسیدگی و ترک در نزدیکی خط لثه میباشند بسیار مناسب برای این درمان هستند. اگر شما از بیماری های لثه ­ای رنج می برید و یا استخوان مناسبی ندارید نباید تحت این درمان قرار بگیرد.

بعد از جراحی 

زمان ترمیم زخم بعد از جراحی در بیماران مختلف متفاوت بوده و به مقدار بافتی که طی درمان خارج شده بستگی دارد.

همچنین جراحی پلاستیک لثه ای یا پیوند لثه به پروسه های متعدد پریودنتال خطاب میشود که درآن بافت دهانی به صورت graft قسمت هایی از سطح ریشه که عریان میباشد پیوند زده شود. همچنین این پروسه میتواند برای بازسازی نسج لثه در اطراف دندان غایب به کار برده شود این درمان برای بهبود ظاهر و حفظ زیبایی و کاهش حساسیت و جلوگیری از تحلیل های پریودنتال در آینده انجام میشود که این کار در کلینیک ما توسط متخصص بیماری های لثه (پریودنتیست) انجام میشود.

درمان لثه

پیوند لثه چگونه انجام میشود؟

بعد از تزریق داروی بی حسی ، یک بافت سالم از سقف دهان برداشت شده و برروی دندان در حال تحلیل و عریان شده قرار داده میشود. این پروسه همچنین میتواند به وسیله یک بافت لثه ای استریل خارج از دهان انجام شود که در این صورت دیگر نیازی به جراحی محلی که بافت لثه از آن جا برداشته شده نیست، درصورت استفاده از این روش، نسج استریل شده با فاکتورهای رشدی که از نمونه های کوچکی از سلولهای خونی بدن خود فرد گرفته شده است ترکیب میشود که به آن PGRF گفته میشود این پروسه میتواند روی یک تا چند دندان انجام شود.

آیا من کاندید پیوند لثه هستم؟

کسانی که نیاز این پروسه درمانی دارند معمولا کسانی هستند که از بیماری های پریودنتال رنج برده و بافت لثه ای کافی ندارند دارای بهداشت دهانی و دندانی ضعیفی هستند، تحلیل استخوان دارند ، دندان غایب داشته و یا کسانی که از شکل طبیعی لثه های خود در اطراف دندان یا ایملپنت خود رضایت ندارند.

بعد از جراحی

این پروسه درمان با دوره کوتاه نقاهت بعد از جراحی میتواند بسیار موفقیت آمیز باشد بعد از ترمیم سلامت لثه شما حفظ شده و شما نیاز به درمان خاصی نخواهید داشت.

سلامتی دهان، دندان، لثه شما تاثیرمستقیم برروی سلامت کلی شما خواهد داشت تحقیقات نشان داده است که همان باکتری که باعث التهاب لثه میشود میتواند در بدن حرکت کرده و وارد سلولهای شریان سرخرگی شود مطالعات اخیر نشان داده اند که بین بیماری های لثه ای و بیماری های قلبی، دیابت، سکته مغزی، مشکلات حاملگی و افزایش خطر سرطان پانکراس رابطه وجود دارد جراحی های لثه که در گذشته انجام میشود درآن بافت پریودنتال ناسالم که در زیر خط لثه ای بوده را خارج می کردند.

 در گذشته جراحی لثه چگونه انجام میشد؟

پروسه جراحی های لثه در گذشته به صورت جراحی فلپ و یا جراحی از بین بردن پاکت انجام میشد پزشکان ما به طور کلی بافت لثه را عقب زده تا تارتار یا لایه کسیفیه شده در زیر خط لثه ای که تجمع یافته اند را خارج و پاک کنند. سپس لثه ها مجدداً به سطح پاک شده و استریل متصل میشوند و ترمیم می یابند.

ویژگی های کاندیدهای جراحی های لثه های سنتی 

کسانی کاندید این جراحی هستند که دارای لثه های قرمز، تورم، خون چکان هستند همچنین دارای تنفس بد و بیماری های پریودنتال میباشند.

بعد از درمان

با خودتان مهربان باشید، دوران ریکاوری و نقاهت بعد از جراحی در افراد مختلف متفاوت است. دراین دوره انجام دستورات و مصرف داروهای داده شده توسط پزشک شما بسیار اهمیت دارد مطمئن شوید که تمام نواحی دهان شما پس از جراحی تمیز نگه داشته شود از پک های یخ استفاده کنید تا تداوم و التهاب به حداقل برسد و از نوشیدن مایعات داغ بلافاصله بعد از جراحی خودداری کنید.

در جراحی های دهان که شاخه ای از دندانپزشکی است که مرتبط با مسائل زیر می باشد :

کشیدن دندان ها با پیچیدگی های کمتر و یا بیشتر

دندان عقل نهفته که باعث عفونت ، التهاب و یا آسیب به دندان های کناری می‌شود .

دندان های های غیر قابل نگه داری

دندان های نیش و یا دندان های اضافه ای که مانع از گذاشتن ایمپلنت در نواحی بی دندانی می‌شوند.

برداشتن کیست های فک بالا و اپولیس

این درمان به منظور افزایش زیبایی و یا برای انجام کارهای پروتزی مانند گذاشتن روکش انجام جراحی های استخوانی و یا ایمپلنت لثه ای برای اصلاح نواقص استخوانی چه از لحاظ طولی و چه از لحاظ عرضی در نواحی که به دلیل کشیدن دندان های طبیعی استخوان تضعیف شده است.

ایمپلنت و جراحی دندان

پریودنتولوژی

شامل جلوگیری و یا درمان( به صورت جراحی و یا غیر جراحی) بیماری ها که برروی بافت های اطراف دندان های طبیعی اثر می گذارند. مراقبت از دندان های طبیعی طی درمان های پربودنتال نیاز به مهارت های کافی و تخصصی دارد.

جراحی های ایمپلنت

به منظور جا گذاری دندان های از دست رفته با ایمپلنت های استخوانی است که پروتزهای دندانی را در مدل ها و وسعت های مختلف ساپورت می کند. این دو روش درمانی متفاوت ، اولی بصورت محافظه کارانه (پریودنتیک) و دومی جایگذاری دندان از دست رفته (ایمپلنتولوژی) با هم تضاد ندارند اما هر کدام موارد مصرف خود را دارند.گاهی اوقات می توان برای بازسازی یک دندان طبیعی پریودنتال استفاده کرد اما گاهی اوقات دیگر نمی توان دندان طبیعی را نگه داشت باید آن را بکشید و با ایمپلنت جایگزین کرد. اگر این کار را نکنیم ممکن است مشکلات بزرگتر و درمان های پیچیده و تهاجمی تر را پیش رو داشته باشید. جایگذاری ایمپلنت استخوانی می تواند طی یک روش ساده گذاشته شود و یا اینکه کمی تهاجمی تر باشد. حتی می توان با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری انجام شود بدون هیچ گونه برش،از دست دادن اتصالات بافت های اطراف و بخیه زدن بافت های لثه ای در بیمارانی که دارای نواقص استخوانی هستند.

امروزه می توان با روش هایی که کمترین تهاجم را دارند بازسازی استخوانی وسیع انجام داد بدون اینکه از بافت های اطراف مثل چانه و ... استفاده کرد. این روش بسیار مطمئن و موثر است و فقط نیاز به مهارت دارد . گاهی اوقات ضرورت دارد بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت گذاشته شود. این روش دو مزیت دارد یکی اینکه کل روند پروتز در یک جلسه انجام می شود و دیگر اینکه بیمار زمان کوتاهتری از نداشتن دندان رنج می برد.

برای مشاهده مقاله های مشابه به کانال تلگرامی ما مراجعه کنید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

بالا