ارتباط پوسیدگی دندان با رژیم غذایی

ارتباط پوسیدگی دندان با رژیم غذایی از جمله مواردی است که شاید کمتر به آن توجه شود.

ارسطو از اولین دانشمندانی بود که کربوهیدرات ها(قند ها) را با خرابی دندان مرتبط دانست. او دریافت که قند موجود در انجیر موجب خرابی دندان میشود. یک رژیم غذایی عادی شامل انواع غذا ها محتوی کربوهیدرات ها است، اما همه آنها ایجاد پوسیدگی نمیکنند. خاصیت پوسیدگی زایی مواد غذایی به عوامل زیر بستگی دارد :

  1.  شکل فیزیکی ماده غذایی
  2.  نوع کربوهیدرات های موجود در غذا
  3.  دفعات معرف

مواد غذایی چسبنده که به سطح دندان میچسبد و در میان دندان گیر میکنند، بیشترین پوسیدگی زایی را دارند، زیرا باکتری ها قادر خواهند بود آن ها را تا مدت بیشتری تجزیه و مقدار پایین ph را به مدت طولانی تری حفظ کنند در نتیجه دوره انحلال مواد معدنی بافت های دندان مدت بیشتری ادامه خواهد یافت.

کربوهیدرات های پیچیده

مانند نشاسته مولکول های درشتی هستند که نمیتوانند در داخل پلاک دندان پراکنده و توسط باکتری ها سوزانده شوند و چندان پوسیدگی زا نیستند، در مقابل کربوهیدرات های کوچکتر مانند ساکاروز (شکر) ، گلوکز و قند میوه به آسانی پراکنده میشوند. به جز شکر ساکاروز موجود در رژیم غذایی علت اصلی پوسیدگی دندان میباشد. ساکاروز نوعی قند است، شیرینی و نوشیدنی ها تنها منابع ساکاروز در رژیم غذایی محسوب نمیشوند ، بلکه در بسیاری از غذاها یافت میبشود.

و ...

دقایقی پس از مصرف غذاهای حاوی ساکاروز، ph دهان به میزان 2.5 واحد کاهش میابد و تا یک ساعت در همان سطح باقی میماند. برای داشتن دندان های سالم اولا باید از غذاها و شیرینی جاتی که به سطح دندان میچسبند تا حد امکان اجتناب کرد ، ثانیا در دفعات خوردن غذا و تنقلات مخصوصا شیرینی و شکلات دقت بیشتری کرد ، اگر به طور مرتب مواد خوراکی شامل کربوهیدرات های ساده مانند ساکاروز مصرف شود، زمان بیشتری ph دهان پایین و زمان بیشتری محیط دهان اسیدی است اسیدی بودن محیط دهان باعث تخریب مینای دندان میشود ، مواد غذایی ترش مانند لیمو ترش باعث تخریب مینای دندان میشود ، بنابراین تنها مواد قندی باعث تخریب دندان ها نمیشوند بلکه غذاهای ترش نیز باعث تخریب دندان ها میشوند .

حذف حالت اسیدی محیط دهان با شست و شوی دهان بعد از مصرف غذا ، مسواک زدن و استفاده از خمیر دندان و دهان شویه هایی که ph بالاتر دارند امکان پذیر است.

برای مشاهده مقاله های مشابه به کانال تلگرامی ما مراجعه کنید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

بالا