حساسیت دندان ها

آقای مایکل فارو در این مقاله به راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از حساسیت دندان ها قبل و بعد از بلیچینگ (سفید کردن)می پردازد.حساسیت دندان ها و لثه یکی از مشکلات رایج در میان بیماران استبه خصوص کسانی که درمان بلیچینگ (سفید کردن)دندان ها را انجام می دهند. به علت تغییرات شیمیایی و دمایی که در طی پروسه بلیچینگ اتفاق می افتد، دندان ها می توانند در حین درمان یا بعد از آن حساس شوند.

که ...

افزایش حساسیت در عاج دندان می تواند به علت مشکلات در سلامت دندان مثل تخلیل لثه ها و اکسپوز شدن عاج به محیط دندان( از بین رفتن مینا دندان و در مجاورت عاج در برابر محیط و آسیب پذیری آن)، پوسیدگی ها و ترک دندانی باشند که نشانگر این هستند که قبل از انجام بلیچینگ باید ابتدا این مشکلات حل و درمان شوند. انجام بلیچینگ می تواند حساسیت هایی که تاکنون تشخیص داده نشده بودند را نمایان کند. به همین دلیل حتما قبل از انجام بلیچینگ باید درمان های لازم انجام گیرد.

در زمان ارزیابی بیماران برای انجام بلیچینگ لازم است تا چند سوال از آن ها پرسیده شود:

  • آیا دندان هایشان به سرما حساسیت دارد؟ در صورت وجود حساسیت این می تواند نشان دهنده تحلیل لثه باشد. استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت به مدت دو هفته قبل از درمان می تواند باعث کاهش حساسیت شود.
  • آیا دندان یشان به شیرینی حساسیت دارد؟ وجود آن می تواند نشان دهنده پوسیدگی باشد.
  • آیا دندانهایشان به گرما حساسیت دارد؟ وجود آن می تواند نشان دهنده التهاب پایپ و بافت عصبی دندان باشد.
  • آیا دندان هایشان هنگام جویدن و سرما درد دارد؟ وجود آن می تواند نشان دهنده ترک دندانی یا دندان پوسیده باشد.

سایر مواردی که کنترااندیکاسیون و منع انجام بلیچینگ دارد شامل زنان باردار و شیرده، کودکان زیر 18 سال، ترک های عمیق دندانی، ترمیم های عمیق و وسیع و فلوروزیس های زیاد می باشد.

کاهش یا حذف حساسیت

در ارزیابی اولیه لازم است تا به بیمار توضیح دهیم که روند درمان و نتیجه ی واقعی حاصل از آن به چه صورت است. حتی می توان به بیمار پیشنهاد داد که به عنوان اولین قدم استفاده از بلیچینگ در منزل (هوم بلیچینگ)به همراه ماده ای که فلوراید آزاد می کند و ضد حساسیت است، باعث می شود تا دندان اب کمتری از دست داده و حساسیت کاهش یابد.

ممکن است دندانپزشک ماده ی سفید کننده با قدرت های مختلف را برای استفاده در طول شب یا روز برای بیمار تجویز کند. هرچه غلظت هیدروژن پراکساید بیشتر باشد، قرت سفیدکنندگی آن افزایش می یابد و در نتیجه زمان کوتاهتری برای استفاده از تری بلیچینگ در منزل نیاز است. در صورتیکه حساسیت وجود داشته باشد، توصیه می شود تا ماده سفید کننده با غلظت کمتر (کارباماید پراکساید10%) استفاده شود.

لازم است حتما بیماران از احتمال بروز حساسیت در طول درمان آگاه شوند. البته باید راهکارهای مناسب و موثر برای کاهش آن مثل ژل های ضد حساسیت که می تواند قبل از کار استفاده شود،در دسترس بوده و انجام شود.

ژل های ضد حساسیت مانند pola soothاز شرکت SDIکه حاوی پتاسیم نیترات فعال می باشند،میتواند درد را بهبود دهد و فلوراید موجود در آن می تواند باعث کاهش حساسیت و مینرالیزاسیون(دوباره معدنی شدن)دندان شده که این کار تداخلی با پروسه بلیچینگ ندارد.استفاده از ژل های بلیچینگ با غلظت بالا می توانند به راحتی درون تری ریخته و استفاده شوند. اگر بیماران دستورات کارخانه سازنده ژل بلیچینگ و دندانپزشک خو را به دقت رعایت کنند، به طورکلی این کار عوارض جانبی نخواهد داشت.اگر بیماران به طور موقت حساسیت به سرما و یا گرما را داشته باشند، بعد از چند ساعت از اتمام درمان،کاهش می یابد و از بین می رود.

همچنین مدت زمان استفاده از تری های هوم بلیچینگ ئمی تواند کمتر شودو با استفاده از مواد ضد حساسیت، درد دندان از بین برود.

در صورتیکه بتوانیم حساسیت ناشی از بلچینگ بیمار را برطرف کنیم باعث می شود تا با اطمینان بلچینگ بیماران خودرا انجام دهیم و برای این کار مهم است که از سیستمی استفاده کنیم که برای همه بیماران مفید است.

برای مشاهده مقاله های مشابه به کانال تلگرامی ما مراجعه کنید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

بالا