تاثیر پیرسینگ بر سلامت دهان و دندان

تاثیر پیرسینگ بر سلامت دهان و دندان ، ممکن است شما جزء کسانی باشید که اهل تتو یا پیرسینگ کردن( سوراخ کردن قسمتهای مختلف بدن) هستند، و یا اینگونه افراد را بشناسید. این تغییرات در بدن (تتو و پیرسیگ) خیلی سریع در میان گروهی از جوامع گسترش یافته و به عنوان یک ترند یا مد شناخته شدند. تتو و پیرسینگ تاریخچه طولانی و حتی بحث برانگیزی داشته است. مدارک و شواهد مبنی بر این است که بسیاری از تمدن های باستانی در جهان، به دلایل متعددی از جمله کلاس اجتماعی، خود را با تتو و پیرسینگ آراسته می­کردند.

هیچ کس به طور دقیق نمی­داند ایجاد این تغییرات در بدن برای اولین بار از کجا آمده است.

در فرهنگ غرب افراد برای کسب تجربه همراهی، شناخته شدن در یک گروه، و گذار از یک دوره به دوره دیگر از تتو و پیرسینگ (به صورت یک نماد هندی) برای توصیف خود استفاده می­کردند.

در بدن اُتزی “Otzi” : قدیمی­ترین مومیایی کشف شده­ عصر یخبندان، تعداد زیادی تتو و سوراخ­های متعدد در گوش به اندازه 7 تا 11 میلی­متر مشاهده شده است. اتزی یک شاهد حقیقی از دوران قبل از مسیح است که نشان می­دهد تتو و پیرسینگ از دیرباز وجود داشته است.

هدف از تتو و پیرسینگ متفاوت است و هریک معنی خاصی دارد

به همین دلیل است که تاکنون این کارها ادامه پیدا کرده­اند. در انگلستان این دسته از کارها و ایجاد شکل­های خاص در بدن از مد خارج شده­، ولی به نظر می­آید پیرسینگ در سال­های گذشته به طور خاص در گروه­های اجتماعی متعدد و سنین مختلف رایج شده­اند.

از آن جایی که پیرسینگ در مقایسه با تتو مقرون به صرفه بوده، به راحتی قابل پنهان کردن است و زمان کمی برای انجام آن صرف می­شود؛ هنوز بین افراد رایج است. امروزه پیرسینگ دیگر به گوش محدود نمی­شود و زنان و مردان می­توانند قسمتهای مختلف بدن خود را سوراخ کنند. پیرسینگ در سایر قسمت­های بدن به جز گوش در میان زنان بیشتر از مردان شایع شده است، به طوری ­که نزدیک به نیمی از زنان در سن 16 تا 24 سالگی پیرسینگ دارند.

تاثیر پیرسینگ بر سلامت دهان و دندان

قسمت­های شایع برای پیرسینگ

از جمله قسمت­های شایع برای پیرسینگ در دهان شامل زبان، لب، چانه و زبان کوچک است. تحقیقات در زمینه سلامت دهان بین مردم انگلستان نشان داده است که پیرسینگ در ناحیه دهان؛ 43%  پیرسینگ زبان و 33% دارای پیرسینگ لب بوده و سوراخ کردن چانه و لثه شیوع کمتری دارند.

با توجه به تحقیقات 3% مردم بیش از یک پیرسینگ دارند و این مساله نشان دهنده افزایش شیوع این مد است. بسیاری از مردم از خطرات پیرسینگ در دهان آگاه نیستند. رایج­ترین مشکل مربوط به پیرسینگ دهان، تروما و ضربه به دندان است که به علت برخورد متعدد با دندان و لثه ایجاد می­شود. انجام پیرسینگ زبان به تنهایی 11 برابر بیشتر از کسانی که پیرسینگ ندارند، باعث آسیب و تحلیل لثه در ناحیه دندان­های جلوی فک پایین می­شود. در صورتی­که این کار به درستی انجام نشود و وسایل آن استریل نباشد، پیرسینگ دهان می­تواند باعث درد، بی حسی موقت، خونریزی وسیع و التهاب شدید شده و همچنین روی تنفس و بلع مناسب، تاثیر بگذارد. پیرسینگ می­تواند با تداخل در حرکات زبان بر روی تکلم نیز اثر بگذارد.

لازم به ذکر است که:

حفره دهان به خودی خود دارای مقادیر زیادی باکتری بوده و می­تواند محیط مناسبی برای ایجاد عفونت، افزایش میکروب­ها و تبدیل شدن آن­ها به یک شرایط جدی خطرناک به خصوص در حضور پیرسینگ جدید شود.

در مورد بیماری که مشکل قلبی مادرزادی داشته، گزارش شده که مشکلات او به علت داشتن پیرسینگ زبان پیشرفت کرده است. تحقیقات نشان داده که تجمع و رشد باکتری­ها (لکویفدیش) اطراف پیرسینگ در بیماران مشابه، علت باکتریمی و اندوکاردیت است.

بهداشت دهان راه جلوگیری از تجمع پلاک­های میکروبی اطراف پیرسینگ بوده که در نتیجه باعث کاهش عفونت می­شود.

دندانپزشکان باید نکات مهم درباره حفظ و نگهداری بهداشت دهان را به بیماران خود بگویند تا در زمان درمان­های دندانپزشکی و بعد از آن سلامت دهان به خصوص در نواحی پیرسینگ کنترل شود. همچنین لازم است بیمارانی که پیرسینگ در دهان خود دارند، دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید و مسواکی نرم دهان خود را بشویند. البته مصرف دهان شویه بدون الکل و مسواک­های بین دندان و نخ دندان نیز توصیه می­شود. همانند کارهای دیگر در زندگی از رانندگی کردن با اتومبیل تا ورزش کردن، به وجود آوردن تغییرات در بدن خطراتی را به همراه دارد. از آنجایی که انجام پیرسینگ در دنیا رو به افزایش است، بسیار مهم است که بیماران از خطرات احتمالی آن به خصوص در ناحیه دهان آگاه شوند. این کار باعث می­شود تا آن­ها راجع به این مساله آگاهانه تصمیم گرفته و از خطراتی که آن­ها را تهدید می­کند جلوگیری کنند تا بتوانند از این تغییرات لذت ببرند.

برای مشاهده مقاله های مشابه به کانال تلگرامی ما مراجعه کنید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

بالا