تاثیر سلامت دهان و دندان بر کیفیت زندگی

بهداشت و سلامت دندان­ها تاثیر به سزایی در شرایط جسمی و روانی افراد دارد. جذابیت ظاهری افراد به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی­توان این عوامل را به طور کامل دسته بندی کرد. به همین خاطر در این مقاله ما زیبایی و جذابیت ظاهری را ویژگی­هایی در نظر گرفته­ایم که نزد همه به عنوان زیبایی خوشایند و بی­ضرر مورد قبول است.

زیبایی ظاهری می­تواند تحت تاثیر مشکلات دهان و دندان نظیر بوی بد دهان، پوسیدگی دندان یا از از دست دادن دندان قرار بگیرد و منجر به کاهش جذابیت و زیبایی ظاهر افراد در جامعه شود.

...

امروزه زیبایی و جذابیت رابطه­ای عمیق و قابل مشاهده­ با رفتار و ویژگی­های اجتماعی افراد پیدا کرده است. اینکه افراد چگونه درباره دیگران فکر یا رفتار می­کنند نه تنها تاثیر زیادی در جذابیت آن­ها در جامعه دارد بلکه ارتباط چشمگیری با ثروت، کارآمدی، اخلاق و حتی شریک زندگی دارد. به همین جهت زیبایی دهان و دندان تاثیر مهمی در زندگی دارد و بی توجهی به آن نظیر از دست دادن دندان، نامنظمی­ دندان­ها می­تواند عواقب ناخوشایندی در پی داشته باشد.

در ارتباط با همین موضوع تحقیقی در یک جامعه آلمانی صورت گرفته که نشان می­دهد کسانی که تعداد دندان فک بالایشان کمتر از 9 عدد باشد به طرز معنی­داری نمره کیفیت زندگیشان پایین­تر از میانگین جامعه است و جالب­تر اینکه نمره کیفیت زندگی این افراد با نمره کیفیت زندگی بیماران کلیوی یا سرطانی نیز برابری می­کند.

...

مشکلاتی کوچکتر از فقدان دندان، مثل بوی بد دهان یا نامنظم بودن دندان­ها نیز می­تواند تاثیر مهمی در زندگی اجتماعی و عاطفی افراد بگذارد. به عنوان مثال نارضایتی از ظاهر دندان می­تواند روی اعتماد به نفس تاثیر منفی بگذارد و شرایط اجتماعی و حتی روحی را سخت و دشوار کند و افراد را به سمت یک زندگی مخرب و منفی هدایت کند.

کسانی که سلامت دهان و دندان آن­ها ضعیف است در اجتماع به مشکلاتی نظیر استخدام نشدن بر می­خورند و روند پیشرفتشان کند می­شود. به عنوان مثال در موضوع استخدام، تاثیر مشکلات دهان و دندان تنها از جانب کارفرمایان که با افراد ملاقت می­کنند نیست بلکه ذهنیت منفی این افراد راجع به ظاهر خود، تاثیر منفی در موفقیتشان می­گذارد. این موضوع حتی در مورد ارتباط بین ظاهر افراد و درکی که از خود دارند نیز صدق می­کند. مشکلات دهان و دندان حتی می­تواند سرنخ­هایی در ارتباط با وضعیت اقتصادی و اجتماعی بدهد. به همین خاطر زیبایی و جذابیت افراد در زمینه سلامت دهان و دندان تاثیر به سزایی بر زندگی آن­ها می­گذارد.

...

دندانپزشکان با کمک و توصیه های جانبی به بیماران نظیر استفاده از Waterprik (دستگاه خانگی تمیز کننده جرم بین دندانی) می­توانند تاثیر مهمی بر زندگی افراد بگذارند. سلامت دهان و دندان مقدمه­ای بر سلامت جسمی و روحی شماست پس آن را جدی بگیرید.

 

برای مشاهده مقاله های مشابه به کانال تلگرامی ما مراجعه کنید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

بالا