بهداشت ، سلامتی و پیشگیری دندان

بهداشت و سلامت دندان، پیشگیری از پوسیدگی و بهداشت دهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به همین دلیل مراجعه منظم و برنامه ریزی شده به داندانپزشک نقش مهمی در حفظ سلامتی دندان ها و لثه های شما دارد، به منظور داشتن برنامه منظم داندانپزشکی مجموعه ی ما خدمات مختلفی را جهت سلامت ماندن شما پیشنهاد می کند. متخصص های ما برای تمام نیازهای دهان و دندان شما بصورت ویژه و در زمینه های مختلف وگسترده آموزش دیده اند. درمان های مرتبط با خواب، محافظت از سلول های بنیادی، تشخیص بزاق و حتی سیگار کشیدن جزء برنامه های کاری کلینیک ما می باشد و این مزیت را برای شما دارد، میتوانید تمام درمان های داندانپزشکی خود را در یک جا و زیر یک سقف انجام دهید.

احساس خفگی در خواب به معنای لغتی است که در آن بصورت غیر معقول تنفس متوقف می شود یا کاهش می یابد .این توقف ها آپنه یا خفقان نامیده می شود که از چند ثانیه تا چند دقیقه حتی تا 30 دقیقه ممکن است طول بکشد .خواب آلودگی روزانه می تواند نشان خوبی از یک خفگی در خواب و کیفیت پایین خواب در طول شب باشد. از علائم دیگر خفگی در خواب یا همان آپنه خروپف با صدای بلند، احساس خفگی در خواب و یا توقف طولانی تنفس در شب می باشد.

درمان احساس خفگی در خواب

چه چیزی موجب خفگی در خواب یا همان آپنه می شود؟

وقتی که را های هوایی باریک و یا مسدود شوند، این به دلایل مختلف از جمله زبان و یا لوزه ها، عضلات حلق، فرم سر وگردن و یا اضافه وزن رخ می دهد(میتواند رخ دهد)

آیا من کاندید مناسبی برای درمان آپنه می باشم ؟

اگر شما علائم بالا را دارید و آن را تجربه کردید می توانید در برنامه های درمانی شرکت کنید تا قطعا تشخیص دهید که آیا دچار خفگی می شوید یا خیر .

چگونه یک دندانپزشک می تواند این خفگی در خواب را برطرف کند ؟

درمان های مختلفی برای خروپف وجود دارد و میتوان از وسایل درمانی مختلف برای درمان آپنه استفاده کرد. در مجموعه ی ما وسایلی موجود است که بوسیله آن می توان راه های هوا را باز نگه داشت تا از آپنه جلوگیری کرد و نیاز به دارو و یا جراحی نیست ومی تواند به هزاران نفر در سراسر دنیا جهت داشتن خوابی بهتر و زندگی سالمتر کمک کند. خیلی از فواید آن بلا فاصله پس از اولین شب استفاده دیده می شود .

سلول های بنیادی منشاء تمام سلول های بدن هستند . این سلول ها ، سلول های غیر اختصاصی هستند که توانایی تقسیم شدن و باز سازی خودشان را در زمان طولانی دارند و می توانند سلول های اختصاصی اعم از سلول های خونی، سلول های استخوانی ؛قلب و بافت های عصبی را بوجود آورند. امروزه علم پزشکی موفق شده است تا با دستکاری سلول های بنیادی انواع مختلفی از سلول های اختصاصی مانند دندان ها، عضلات، اعصاب و استخوان و سلول های سازنده انسولین را تولید کنند. ما با ذخیره سلولهای غنی پالپ دندان از دندان های کشیده شده برای درمان ارتودنسی و یا خارج کرده شده طی جراحی دندان نهفته می توانیم سلول های بنیادی را جمع آوری کنیم .

سلول ها ی بنیادی

چگونه می توان از دندان ، سلول بنیادی را استخراج کرد ؟

بعد از کشیدن دندان، حال به هر دلیلی ، باید دندان برای آزمایش به لابراتور فرستاده شود.

آیا من کاندید مناسبی برای انباشتن سلول های بنیادی هستم ؟

از دندان بچه ها دندان های نهفته ،کشیده شده برای درمان های ارتودنسی ،دندان بالغین یا دندان های از دست رفته در اثر بیماری های بافت های اطراف لثه می توان سلول بنیادی را خارج کرد

دخیره کردن سلول های بنیادی

بعد از این که سلول های بنیادی از پالپ دندان خارج شد به بیرون از مطب فرستاده می شود و در لابراتور به صورت یخ زده نگهداری می شود شما ملزم به پرداخت یک هزینه برای انجام این آزمایش و نگهداری آن در لابراتور می باشید

ترک سیگار به عنوان یکی از مهمترین عوامل پیشگیری از مرگ و بیماری در ایالات متحده آمریکا شناخته شده است. سرطان سینه، سکته مغزی و حمله قلبی از شایع ترین عوارض شناخته شده سیگار میباشد. اما کشیدن سیگار میتواند تاثیرات زیادی روی بهداشت دهان بگذارد تنفس نادرست، تغییر رنگ دندان، افزایش تحلیل دندان ها و تحلیل استخوان ها، افزایش ریسک بیماری های پریودنتال و لثه ای کاهش موفقیت ایملپنت های دندان و تاخیر در روند ترمیم از جمله نتایج کشیدن سیگار در این بیماران میباشد.

ترک سیگار

A) چرا یک دندانپزشک ترک سیگار را پیشنهاد میکند؟

کشیدن سیگار میتواند باعث تداخل در روند موفقیت پروسه دندانی شما در مطب شود. مصرف سیگار باعث کاهش ترمیم زخم و ایمپلنت شده، پروگنوز جراحی را کاهش میدهد و منجر به 75 % از سرطان های دهانی و حلقی میشود بنابراین برای گرفتن بهترین نتیجه ما به شما ترک سیگار را پیشنهاد میدهیم.

B) چگونه به شما در ترک سیگار کمک کنیم؟

برای بیمارانی که مشتاق هستند و تصمیم به ترک سیگار دارند، توصیه ما به آنان مشاوره و دارو درمانی ک شامل inhalerNictrol و Chartix tablets میباشد ما برای شما جلسات متوالی (فالوآپ) و کنترل در راستای ترک سیگار تنظیم کرده و بیمار را ملاقات میکنیم .

C) به عقب نگاه نکنید.

مطالعات نشان میدهد که نیکوتین در مقایسه با هروئین اعتیاد آور تر است. بنابراین ترک آن یکی از دشوارترین امور در زندگی شما میباشد و بسیار ارزشمند است خبر خوب این است که اصلاً اهمیتی ندارد که یک فرد چند بار تاکنون اقدام به ترک کرده است زیرا این بار میتواند متفاوت از دفعات قبل باشد.

بیماری های پریودنتال:

بیماری های پریودنتال بیماری هایی التهابی هستند که توسط میکروارگانیسم­های موجود در پلاک باکتریایی ایجاد میشود .این بیماری برروی پریودنشیوم ساختمان هایی که اطراف دندان بوده و دندان را محکم در جای خود نگه میدارد، تاثیر میگذارد. درصورت عدم درمان، عفونت میتواند بر روی قسمت های عمیق ­تر نفوذ کرده و ادامه یابد: بافت استخوان تخریب شده، بافت لثه ای از دندان مورد نظر عقب نشینی میکند و پاکت ایجاد میشود. دندان به تدریج ساپورت خود را از دست میدهد و بیشتر و بیشتر دارای درجاتی از لقی میشود.

پوسیدگی دندان

چگونه درمان کنیم؟

جهت درمان موفقیت آمیز، انجام بهداشت دهان به صورت مرتب اهمیت ویژه ای دارد و فاصله انداختن در عادتهایی مانند سیگار کشیدن میتواند در احتمال موفقیت درمان تاثیرگذار باشد. درمان های پریودنتال میتواند به صورت جراحی یا بدون جراحی باشد که این امر بستگی به این موارد دارد: برداشت لایه تارتار، صاف و تمیز کردن سطح ریشه، (حذف پلاک و تارتار از سطح دندان هم بالا و هم زیر لثه) و همچنین حذف عوامل تحریکی میتواند در کاهش میزان پلاک مانند پرکردگی ها و ترمیم ها و همچنین کراون­های مصنوعی به خصوص بر روی بیماری های پریودنتال تاثیرگذار باشد.

بهداشت دهان در مطب

بهداشتکار، در طول جلسه بهداشت حرفه ای دهان، کارهای مورد نیاز بیمار را مورد بررسی و مطالعه قرار میدهد، بهداشتکار میزان بافت غشایی دهان بیمار را معاینه کرده، میزان بهداشت فرد را قضاوت میکند، احتمال وجود پوسیدگی و هر عامل دیگری که نیاز به بررسی دارد را کنترل میکند. بهداشتکار همچنین شرایط بافت پریودنشیوم را به وسیله موادرنگی که میزان پلاک را مشخص میکند، کنترل می نماید. پلاک و تارتار به صورت فوق لثه ای و زیرلثه ای توسط بهداشتکار ما برداشته شده و تکنیک های خاص بهداشت دهان در منزل آموزش داده میشود.

بعلاوه ...

بهداشتکار همچنین رنگدانه­‌های اضافی را پاک کرده و توسط فلوراید و محصولات دیگر باعث کاهش حساسیت دندانی میشود. بعضی از مردم فکر میکنند که بهداشت دهانی یا حذف لایه تارتار باعث آسیب به ساختمان دندان میشود. این امر زمانی اتفاق می افتد که از ابزار نادرست استفاده شود یا در صوتی که بهداشتکار به صورت حرفه‌­ای کار نکند. یک بهداشتکار حرفه ای میداند که با توجه به هر قسمت از ابزار مشخصی استفاده کند. پلاک و تارتار هردو به وسیله ابزارهای اولتراسونیک و ابزار دستی برداشته میشوند. اولتراسونیک ها به وسیله لرزشهای مکانیکی عمل کرده و ابزارهای دستی شامل تیغه هایی هستند که به صورت دستی و حرفه ای استفاده میشوند.

در کلینیک ما این دو نوع ابزار با یکدیگر ترکیب شده تا بهترین نتیجه به دست آید. به طور نرمال بهداشتکاران بعد از مشورت با اودنتولوژیست جلسات درمانی برای هر بیمار را تعیین میکند.

آمدن شما به کلینیک ما برای بهداشت دهان تجربه ای خاص و منحصر به فرد است هر یک از بهداشتکاران ما تحصیل کرده و متخصص مراقبت از بهداشت دهان میباشند که میتوانند شما را در زمینه رعایت بهداشت دهان خود مانند بهداشت سایر قسمت ها مشتاق کنند. معاینه بهداشتی شامل پاک کردن، جدول بندی پریودنتال(لثه ای) لثه های شما و غربالگری سرطان دهان میباشد بهداشتکاران همچنین مسئول گرفتن عکس های رادیوگرافی X-RAY از دهان شما میباشد.

بهداشت و سلامت دندان

A) سلامت عمومی

در مرحله اول بهداشتکار شما در مورد سلامت عمومی شما سوال میپرسند که شامل تاریخچه خانوادگی و تغییراتی که اخیراً در سلامت شما رخ داده، میباشد. تحقیقات برروی سیستم دهانی و ارتباط آن با سلامت عمومی بدن نشان داده است که بیماری ها و شرایط بدن شما مانند دیابت و بهداشت دهانی میتواند برروی شرایط فعلی جسمی شما مانند بیماری های قلبی تاثیر بگذارند. فشار خون و ضربان قلب شما نیز ثبت خواهد شد.

B) لثه های شما

درمرحله بعد وضعیت سلامت و بهداشت لثه های شما مورد ارزیابی قرار میگیرد. بهداشتکار قرمزی، خونریزی، التهاب و تورم لثه های شما را بررسی میکند به طور کلی فاصله بین لثه و دندان های شما توسط یک پروب نازک اندازه گیری میشود؛ به طور ایده آل این فاصله باید به مقدار اندکی باشد. در صورت وجود فاصله بیشتر از میزان نرمال حدود 5-4 میلیمتر که همراه با خونریزی میباشد پاکت نامیده میشود که میتواند به وسیله مراقبت مناسب دهانی و تمیز کردن عمقی لثه کاهش یابد. در صورت وجود پاکت بیش از این اندازه نیاز به درمان های گسترده و بیشتر توسط یکی از متخصصین لثه (پریودنتیست) میباشد. در صورت عدم درمان پاکت های وسیع میتوانند منجر به تحلیل استخونها شوند.

C) دندان های شما

بهداشتکار شما دندانهایتان را از جهت هرگونه پوسیدگی، تغییر رنگ، ترک (CRACK) و شکستگی معاینه میکند. هر لایه پوسیدگی که برداشته شده و کوچکترین تغییرات رنگ هایی که پولیش شده و از بین روند تعداد باکتری های خطرناک را کاهش میدهد و باعث میشود تا دهان شما تمیز و براق شود کل معاینه بهداشتی دهان شما حدود 90-60 دقیقه زمان خواهد برد. بهداشتکاران ما به همراه دندانپزشکان برای هر بیمار یک برنامه شخصی در راستای مراقبت از سلامت دهان ایجاد خواهند کرد. معاینه بهداشت دندانی بسیار اهمیت بیشتری نسبت به برنامه های زیبایی دارد. اگر چشمان شما پنجره ای برای روح شما باشد بنابراین، دهان شما همانند دری است برای جسم شما. ما توصیه میکنیم به اکثر بیماران تا دوبار در سال برای معاینه دهان خود به مطب مراجعه کنند.

در کلینیک ما ، بهداشت حرفه‌­ای دهان به دو مرحله تقسیم میشود:

  1. مراقبت های پیشگیرانه اولیه: آموزش بهداشت دهان

بیماران از توضیحات و آموزشهای بهداشتکاران یاد میگیرند که چگونه بهداشت خود را که شامل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان میباشد، انجام داده و رعایت کنند. استفاده روزانه از این تکنیک­های آموزش داده شده امر بسیار مهمی است برای اینکه تاثیر این پیشگیری تضمین شده باشد.

  1. مراقبت های پیشگیرانه ثانویه: بهداشت دهانی حرفه ای

بهداشت دهانی حرفه ای در کلینیک ما توسط بهداشتکاران با توجه به نیاز هر بیمار انجام می‌شود ، جلسات بهداشتی برروی سلامت دهان و دندان بیماران ما تمرکز میکند. درمان های پیشگیرانه با فلوراید ، پیشگیری از پوسیدگی دندان توسط فلوراید میباشند. فلوراید ماده معدنی است که به ساختمان مینا کمک میکند تا در مقابل مواد اسیدی پلاک باکتریایی استحکام بیشتری پیدا کند.

درمان های پیشگیرانه­‌ی فلوراید که به جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان توسط فلوراید انجام میشود، مواد معدنی هستند که به ساختمان مینا در جهت افزایش مقاومت آن در مقابل حمله‌­های اسیدی پلاک باکتریایی کمک می­کند.

درمانهای فلوراید در دندانپزشکی

تاثیر فلوراید بر کودکان:

فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر است، زیرا زمانی که از فلوراید درمرحله ساخته شدن و تکمیل ساختمان معدنی مینا استفاده شود، اجازه میدهد تا فلورآپاتیت ساخته شود که فلورآپاتیت ماده ای است که در مقابل اسید و از بین رفتن مواد معدنی مینا مقاومت میکند. قبل از استفاده از قرص های فلوراید، شما باید میزان فلوراید در آب معدنی که مصرف میکنید را بررسی کنید تا از افزایش فلوراید در بدن خود جلوگیری کنید.انواع آب های معدنی وجود دارند که میتوانند سرشار از فلوراید بوده و یا برخی که به مقدار کمتری فلوراید داشته و یا بدون فلوراید هستند.

تاثیر فلوراید برروی دندان ساخته شده

زمانی که دندان ساخته و تشکیل شد، فلوراید کمک میکند تا مینایی که به علت حملات اسیدی پلاک از بین رفته و آسیب دیده، مجدداً ساخته شود و همچنین مانع از متابولیسم پلاک باکتریایی میشود. خمیر دندان های حاوی فلوراید درمقایسه با بدون فلوراید بسیار تاثیرگذار در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها میباشند. دهانشویه های حاوی فلوراید باید به مدت یک دقیقه در دهان نگه داشته شوند و پس از دهان خارج شوند ، مراقب باشید که بعد از دهانشویه به مدت 15 دقیقه چیزی نخورید و نیاشامید و دهان خود را نشویید.

میزان پیشگیری خمیر دندان های حاوی فلوراید در کودکان

کودکان باید در سن کم تحت آموزش بهداشت دهان قرار گیرند ولی کودکان زیر شش سال حتماً باید هنگام مسواک زدن والدین بر آنها نظارت داشته باشند.کسی که به کودک نظارت میکند باید کنترل کند که بچه میزان اندکی از خمیردندان را روی مسواک بگذارد و تا حد امکان آنر ا بلع نکند .خمیر دندان های حاوی فلوراید دارای سه نوع از نظر میزان غلظت فلوراید میباشند:

1- غلظت پایین: با کمتر از 600 ppb فلوراید

2- غلظت استاندارد: حدود 1000 ppb فلوراید

3- غلظت بالا: حدود 1500 ppb فلوراید

از سن شش سالگی زمانی که دندان های قدامی(جلو) با توجه به قورت دادن فلوراید درخطر کدر شدن (اپایسته) نیستند، خمیردندان‌های با غلظت بالای فلوراید قابل استفاده می باشد. زیر شش سال درصورت کم بودن ریسک پوسیدگی خمیردندان هایی با غلظت پایین فلوراید باید استفاده شود و در صورت ریسک بالای پوسیدگی، خمیر دندان با غلظت استاندارد فلوراید باید استفاده شود.

غذاهای حاوی فلوراید

غذاهای حاوی فلوراید شامل چای، بعضی از آب های معدنی، اسفناج و سیب میباشند اما در صورت استفاده نرمال از انها فقط 0.01-0.05 mg در هر روز به بدن ما فلوراید میدهند.

برای مشاهده مقاله های مشابه به کانال تلگرامی ما مراجعه کنید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

بالا