روشنایی نو 

گاهی تغییرات کوچک می­تواند نگاه شما را به دنیا تغییر دهد. دکتر کاترین، دندانپزشک بریتانیایی، در این مطلب بیان می­کند که چگونه تغییرات کوچک، نگاه ما را به دنیا تغییر می­دهند.

این روزها برای رسیدن به محل کارم این شانس را دارم که از کنار کلیسای وینچستر عبور کنم. بعد از گذراندن زمستان، اکنون که روزها بلندتر شده، این کلیسا زیباتر به نظر می­آید. با تغییر محل کار و آمدن به جای جدید، روحیه اعضای تیم خیلی بهتر شده است. علاوه بر این اضافه شدن نیروهای جدید به محل کار باعث شده تا احساس کنیم در دنیای جدیدی کار می­کنیم.

...

همین تغییرات جزئی باعث می­شود تا احساس متفاوتی نسبت به همه چیز داشته باشیم. مدتی پیش من در یک دورهمی با گروهی از دندانپزشکان خانم، در محلی زیبا شرکت کردم. از موضاعات مختلف صحبت کردیم و به داستان­های یکدیگر گوش کردیم؛ همین باعث شد تا دید من بازتر شود. شنیدن صحبت­های دندانپزشکان جوان­تر، بسیار اهمیت دارد. به این شکل که گروهی از ما که از این محیط­ها دورتر هستیم، دید وسیع­تری پیدا می­کنیم. وقتی همه ما دور هم جمع شدیم بدون در نظر گرفتن اینکه هرکدام در چه دوره ای فارغ التحصیل شدیم، همگی نگرانی­ها و دغدغه­های مشترکی در زمینه دندانپزشکی داشتیم که درباره آن با هم صحبت کردیم.

خیلی از ما اعتماد به نفس لازم را در مورد توانایی و مهارت­های خود نداریم و با جرات می­توانم بگویم که علت این مسئله تفاوت در جنس زن و مرد است. این موضوع می­تواند از طریق همکلاسی­ها، بیماران و حتی اعضای خانواده و دوستان به وجود آید.

...

اگر ما تنها با دیدگاه خودمان زندگی کنیم و به تفکرات و نظرات بقیه توجه نکنیم، دچار مشکل می­شویم. به طور تخصصی اگر ما خودمان را از برنامه­های گروهی اطرافمان و محل کارمان دور کنیم، مسیری که در آن قدم می­گذاریم باریک و دیدگاهمان بسته خواهد شد. یکی از اتفاقات هیجان­انگیز در این دروهمی­ها، آشنایی با نمایندگان انجمن دندانپزشکان است. بعضی از آن­ها را از قبل می­شناسیم و در کنار هم در این دورهمی­ها شرکت می­کنیم، بعضی دیگر از آشنایان را به طور اتفاقی ملاقات می­کنیم و گاهی با افراد و نمایندگان جدید آشنا می­شویم و دوستی­های جدیدی شکل می­گیرد. دورهمی­ها باعث ایجاد محیطی امن می­شوند تا تفکرات و نظرات مختلف را با یکدیگر تبادل کنیم و از مسیر فکری همیشگی خودمان خارج شویم. همچنین این دروهمی­ها به ما یادآوری می­کند که تنها نیستیم.

...

همه ی ما بارها با سختی­ها و مشکلات درگیر می­شویم. در این شرایط فکر می­کنیم که از نظر احساسی تنهاییم و یا تنها کسی هستیم که با مشکل مواجه شده، در این مواقع شاید سخت باشد که سرمان را بالا بگیریم ولی در این لحظه­ها باید قوی باشیم و به خودمان اعتماد داشته باشیم. و به خودمان یاد آوری کنیم که اشخاصی را در زندگی داریم که به فکر ما هستند، به ما اهمیت می­دهند و می­توانند کمکمان کنند. در این لحظات لازم است تمام چیزهایی که به ما قدرت می­دهند را به یاد آوریم.

...

گاهی در روزهای تاریک خیلی آرام به روشنایی می­رسیم. هر روز بدون اینکه آگاه باشیم تغییرات کوچکی برای ما اتفاق می­افتد. تا اینکه یک روز ناگهان می­فهمیم که چقدر جهان روشن و مثبت است. مانند عبور از فصل زمستان که روشنایی و گرما کم­کم به جهان باز می­گردد. بله! ممکن است تاریکی دوباره بازگردد اما بازگشت روشنایی هم اجتناب­ ناپذیر است. کافی است به یاد داشته باشیم که روی قدرت خودمان و کمک اطرافیانمان حساب کنیم.

...

برای مشاهده مقاله های مشابه به کانال تلگرامی ما مراجعه کنید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

بالا